During the spring and fall College of Science Pre-Commencement events, graduate students and their research mentors receive awards for their research.  Those student who graduate in the summer and fall are eligible for the fall awards and those who graduate in the spring are eligible for the spring awards.


Nominations within departments are submitted to the departmental Best Thesis – Best Dissertation committee for review and the best one of each category are submitted to the College of Science Best Thesis – Dissertation Committee for consideration.  


At the college meeting, either the student’s research mentor or the committee’s departmental representative will present the research nominated in each category.   One thesis and one dissertation will be chosen, and the student and his research mentor will be honored at pre-commencement.


Nominations to be considered for the college awards are submitted electronically.  List the department, the name of the student, the student’s research mentor, the name of the person who will present the research, upload the letter of nomination, and upload both an abstract of the research and the actual document.


The representatives on the College of Science Best Thesis – Best Dissertation Committee for 2015-2015 are listed below:  These are the individuals who will chair the departmental committees to choose the Best Thesis and Best Dissertation.

College of Science Best Thesis – Best Dissertation Committee 2016 - 2017

3:00 - 4:00

Fall Semester - Spring Semester

Dean's Conference Room

Department/Program

2017-2016

Chair

Nancy Marcus

Biology

Manuel Llano

Chemistry

Dino Villagran

Geology

Lixin Jin

Mathematics

Bezhad Djafari-Rouhani

Physics

Chunqiang Li

Bioformatics, Computational Science, ESE, MASE, MAT Science

Naijun Sha

 

Previous Awardees:

Department/Program

Best Dissertation – Research Mentor

Best Thesis – Research Mentor

Biology

Ningjing Lei – Dr. Sid Das

Travis Mendez -  Dr. Sid Das

Mark Lara – Dr. Craig Tweedie

Katie Anderson – Dr. Jerry Johnson

Chemistry

Cyren Rico – Dr. Jorge Gardea-Torresdey

Jose Hernandez – Dr. Jorge Gardea-Torresdey

 

Geology

Sunary Palsole – Dr. Laura Serpa

Lauren Storm – Dr.

Mathematics

 

 

Physics

 

 

Bioformatics, Computational Science, ESE, MASE, MAT Science

 

Leonardo Octavia Lerma – CPS – Dr. Vladik Kreinovich


Committee User: